Printer Friendly Version 04.02.2016, 14:25, Intervju generalnog konzula Zorana Markovica casopisu Privredne komore Istanbula @ 4 February 2016 02:00 PM

ИНТЕРВЈУ Генералног конзула Зорана Марковића часопису Привредне коморе Истанбула

НАСТУПИТИ ЗАЈЕДНО НА ЦИЉАНА ТРЖИШТА

 

Генерални конзул Републике Србије Зоран Марковић је изјавио да турски улагачи треба да посете Србију и да се упознају са могућностима које им се отварају. Генерални конзул Марковић: "Можемо заједно да извозимо у Русију и на околна тржишта. Србију можете да искористите као одскочну даску."

ЗОРАН МАРКОВИЋ је изјавио да је у дипломатију дошао из приватног сектора, и да разуме проблеме пословног света. Његов став о раду је јасан "треба бити брз, прецизан и реалан" додајући речи премијера да "која год да је дата понуда турским инвеститорима, Србија ће понудити за долар бољу", које су показатељ пријатељства и добре намере. Ја турским привредницима дајем гаранцију да ће решење било ког проблема наћи за 7 до 10 дана.

ГЕНЕРАЛНИ КОНЗУЛ је одговарао на питања "Истанбул Тикарет" (ИМАЈТЕ СЛУХА ЗА ПРИВРЕДНИКЕ)

На турско-српском пословном форуму у београду обратили су се премијери обе земље са порукам подршке. како предузетници треба да тумаче ове поруке?

Било је малог застоја у односима две земље. Посета премијера Ахмета Давутоглуа је од посебне важности за окончање те паузе. Поруке оба премијера су биле веома позитивне. Треба наставити са оваквим посетама, зато што приликом посете привредници двају зеаља имају прилику да се боље упознају и да на лицу местасагледају могућности. Раније су трговци и привредници слушали политичареи сходно политичкој ситуацији заузимали своје ставове. Сада политичари имају више слуха за привреднике и економисте. И ја се слажем са тим. Где је добра економска сарадња ту су добри и политички односи. Добри односи међу привредницима и пословним људима, рефлектују се на политику и на друштво.

(МОЈ ПОСАО ЈЕ ПРОНАЋИ РЕШЕЊЕ)

Који су ваши задаци као Генералног конзула

Као Генерални конзулат у контакту смо са надлежним властима и у Србији и у Турској, а мој задатак је да пронађем решење проблема са којим се суочава пословни свет. Жао ми је ако се један инвеститор сусретне са проблемима у Србији. Дајем гаранцију да ће се проблеми привредника у Србији решити за 7 до 10 дана. Не бежимо од проблема, са њима се суочавамо

Мој савет за турске привреднике је:"Идите, видите на лицу места, истражите и размотрите, и када се вратите осталимпривредницима испричајте о могућностима које су се пред вас отвориле.

(ПОСЕТЕ ТРЕБА ДА БУДУ УЗАЈМНЕ)

У овом домену који је облик сарадње који се може успоставити са привредном комором Истанбула?

У овом погледу Привредна комора и партнер у Србији могу да организују узајамнепосете привредних делегација зато што Србија нуди могућности за сарадњу. За информације које су потребне за оснивање фирме, пореске олакшице, субвенције можете се обратити мени или одељењу у саставу Конзулата. Ове године у првих шест месеци очекује се посета премијера Републике Србије Александра Вучића заједно са делегацијом у чијем ће саставу бити и пословни људи.

(ЦИЉ ЈЕ МИЛИЈАРДУ ДОЛАРА)

Одређен је циљ од милијарду долара у економској сарадњи између Србије и Турске. Да би се постигао овај циљ шта треба урадити?

Првенствено, по потписивању Споразума о слободној трговини обим  привредне сарадње је порастао у просеку 20 процената, што значи да је трговински обим од милијарду долара за очекивати. Тренутни обим сарадње у износу од 780 милиона долара је по мени незадовољавајући. Да би се повећао, привредници треба да се међусобно боље упознају. Потребан је интезиван проток информација. Првенствено је велики број могућности које се нуде турским привредницима. Турска жели да повећа свој извоз. Србија није велико тржиште у односу на број становника, али је с обзиром на централну локацију идеална за наступ на трећим тржиштима. Србија и Турска треба заједно да производе и заједно извозе.. На пример, када би се 51 проценат производио у Србији, производ може са етикетом "Маде ин Сербиа" да уђе и на руско тржиште без царине. Захваљујући томе може се ући и на велико и озбиљно тржиште помоћу Србије

Које секторе препоручујете за инвестирање?

Текстил, резервни ауто делови, кондиторски и готови прехрамбени производи су сектори у којима би смо волели да видимо турске инвеститоре. Дугорочним инвестицијама ми заправо инвестирамо за децу и следеће генерације.

(ПОКАЗАТЕЉ ДОБРЕ ВОЉЕ)

Да ли има субвенција за инвеститоре?

Инвестиције у Србији искористите као одскочну даску. Као што је наш премијер рекао"која год да је понуда дата, Србија ће понудити за долар бољу". Ову реч ћемо сигурно одржати, а то је показатељ добре воље и пријатељства. Инвеститор ће у Србији наћи квалификовану радну снагу. И обичан грађанин говори енглески. Спремни су и да прихвате нову технологију на свим пољима у производњи. Примера ради, у текстилу се производи А+ и виши квалитет за велике светске фирме. Не губи се времена бирократију. Пословни човек након своје одлуке о инвестицији од нас добија све потребне информације и будите сигурни да ће се у Србији без губљења времена започети процедуре. Мој став о раду је "бити јасан, брз, прецизан и реалан". Примера ради, када започнете процедуру за оснивање фиорме, она ће се и завршити у истој зградиза кратко време. Исто тако покушавамо да помогнемо у Конзулату, без изговора, "завршено нам је радно време и не можемо вам помоћи"

Који је тренутни број турских улагача у Србији?

Не могу вам рећи тачан број, осим да нисмо стигли до броја на који би смо могли битипоносни. Након дисциплиноване припреме можемо да радимо на дугорочним инвестицијама. Постоји једна текстилна турска фирма која инвестирајући у Србији постала утицајна на глобалном плану

Исто тако, отворена је и Халк банка у Србији која ће бити од велике користи и српским и турским привредницима.

У труризму има још више посла

Генерални конзул Зоран Марковић изјавио је да постоји интересовање српских фирми за турске фирме које се баве производњом органске хране.

"Једна од важних области сарадње је и туризам. Турски туристи, након бољег упознавања Београд, изјављују да су веома задовољни храном, туристичким местима, местима забаве. У Србији су зимски спортови развијени. Природне лепоте ус исто повољне за инвестиције. цене су привлачне. само за новогодишње празнике 4.000 турских туриста је посетило Београд. Заинтересованост српских туриста за Турску расте за шта је посебно ол инклузив концепт у хотелијерству значајан.

Остварен ми је сан из детињства

У истанбулу се осећам као код своје куће. Овде нам ништа не недостаје. Не постоји ништа као чај, кафа и шетња поред Босфора са супугом и сином.. Као дете сам увек желео да живим на месту поред мора, тако да ми је остварен сан из детињства.

Омиљена храна риба

Управо због заједничке прошлости српска и турска кухиња су веома сличне. Омиљена храна су ми морски плодови. Онима који путују у Србију бих препоручио да пробајумесо. Мој свакодневни класични доручак је бурек са сиром и ајран.